Nástup do materskej školy

Pred vstupom do materskej školy musí mať každé dieťa osvojené základné hygienické návyky a musí ovládať základy stolovania.
To znamená, že dieťa nesmie nosiť plienky a malo by vedieť jesť lyžicou.


Čo potrebuje Vaše dieťa do škôlky

Predovšetkým Vašu podporu a povzbudenie, aby sa do škôlky tešilo.

Prosím rodičov, aby ste svojmu dieťaťu do škôlky priniesli:

1. Vankúš, paplón a posteľnú bielizeň – označiť menom (napísať alebo vyšiť...)
2. Prezuvky (najlepšie klasické s bielou podrážkou, nie šľapky) – označiť menom
3. Pyžamo – označiť menom (napísať alebo vyšiť...)
4. Zubnú kefku, pohár z umelej hmoty – označiť menom
5. Hrebeň alebo kefu – označiť menom, dlhovlasým aj náhradnú gumičku do vlasov
6. Kópiu kartičky zdravotného poistenia

Adaptačný proces

Podľa Vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 306/2008 Z .z. o materskej škole, z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa sa prijíma dieťa
na adaptačný pobyt, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do MŠ postupne na jednu, dve, najviac štyri hodiny..
Ak sa dieťa zadaptuje v MŠ, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom pravidelne navštevovať MŠ v dohodnutom čase.
Pri zníženej adaptačnej schopnosti, ak dieťa odmieta jedlo v materskej škole viac než tri týždne, pretrvávajú stavy úzkosti a plaču, neváhajme s návštevou svojho detského lekára. V prípade, že lekár vylúči objektívne zdravotné ťažkosti, treba sa obrátiť na detského psychológa. V takomto prípade riaditeľka školy po prerokovaní so zákonným zástupcom môže rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na dohodnutý čas.
V prvom týždni bude adaptácia novoprijatých detí od 8.00 hod. do 10.00 hod.
V druhom týždni bude adaptácia novoprijatých detí od 8.00 hod. do 12.00 hod.
Ďalšia adaptácia bude pokračovať podľa individuálnej potreby detí.

Zďaleka nie každé dieťa reaguje na zaradenie do materskej školy vyrovnane a bezproblémovo. Táto skutočnosť je všeobecne známa
a v mnohých rodičoch už vopred vzbudzuje obavy a úzkosť. Veľmi záleží tiež na tom, ako sa rodičom podarí pripraviť seba aj dieťa na nastávajúcu zmenu.
Takmer každé dieťa prvé dni v materskej škole preplače. Aj keď sa na škôlku veľmi tešilo. Ranný plač môže trvať pár dní, týždňov
i mesiacov. Keď však krátko po odchode mamičky utíchne a dieťatko sa pekne zapája do všetkých činností, je to v poriadku.
Čoskoro si zvykne. Problém nastáva vtedy, keď sa dieťa sťažuje na bolesti bruška, vracia, je utiahnuté, odmieta jedlo a pitie.
To, že dovŕšilo tretí rok ešte neznamená, že dozrelo na škôlku. Možno s ním budete musieť ešte nejaký čas zostať doma. Dobrým riešením zamestnaných rodičov býva, keď sa o dieťa zatiaľ postará babka, priateľka alebo opatrovateľka.Zopár rád, ako prežiť prvé dni v materskej škole:

  • Pred nástupom do materskej školy hovorte s dieťaťom o škôlke, nevykresľujte ju na čierno (napr. vyhrážky – počkaj, tam sa s Tebou nebudú maznať a pod.) a ani príliš nepreceňujte, aby v nej nečakalo Disneyho zábavné impérium a potom nebolo sklamané.
  • Prvý deň návštevy škôlky si dohodnite s dieťaťom presný čas, kedy poňho prídete a sľúbte mu, že ho dodržíte. A dodržte to !
  • Nepredlžujte zbytočne lúčenie.
  • Napriek tomu, že chápete, ako je vášmu dieťaťu ťažko, nenechajte sa obmäkčiť a nevezmite plačúce dieťa domov, alebo dokonca na svoje pracovisko. Deti sa väčšinou upokoja v momente, ako im rodičia zmiznú z dosahu. (Opačný prípad si dobre zapamätajú, lebo vedia čo im fungovalo minule, skúsia znova..)
  • Niekedy pomáha, ak dieťa privedie do škôlky otec.
  • Aj váš vlastný postoj k materskej škole je veľmi dôležitý. Vaše dieťa vycíti, ak ste si neistí a bude reagovať strachom.

  • Podrobne rozpracovaný adaptačný program je prístupný rodičom k nahliadnutiu v nástenke v materskej škole.